چگونگی کار اجاق گاز

چگونگی کار اجاق گاز

ساختمان اجزاء

اجزاء معمول اجاق گاز فر دار – بدنه – عایق چند راهه – شیرها – نازل ها – محفظه مخلوظ هوا و گاز مشعل ها – شمعک – ترموکوپل – فندک – ترموستات – درجه تنظیم حرارت – ساعت با زنگ خبر و جوجه گردان.
در بحث خدمات پس از فروش لوازم خانگی ، ساختمان اجاق گاز ها تقریبا مشابه هم است در اجاق ها ، گازی که توسط شیلنگ به اجاق متصل می شود ابتدا به لوله ای بنام چند راهه می رسد.

چگونگی کار اجاق گاز

بر روی این لوله شیرهای اجاق نصب شده است در انتهای شیرها نازل قرار داند که گاز را به داخل لوله های رابط می پاشد چون نازل ها اندکی با لوله های رابط فاصله دارند هوا را به دنبال خود بداخل لوله های رابط می کشند و مخلوطی از هوا و گاز که لازمه احتراق است بوجود می اید قطر سوراخ نازل ها و فاصله ان ها از لوله های رابط حساب شده است و تقریبا احتیاجی به تنظیم و تعمیر ندارند ولی در اجاق های قدیمی در ابتدای لوله های رابط محفظه ای با درب متحرک وجود دارد که به توسط باز و بستن درب می توان مقدار در صد هوا در مخلوط گاز و هوا را تنظیم نموده تا شعله مناسبی را داشته باشیم. در بعضی از اجاق ها نازل به شیر متصل نیست و ابتدا لوله های رابط به شیر متصل شده و بعد در نزدیکی مشعل نازل طوری نصب شده که همان مخلوط هوا و گاز را بوجود می اورد بعد از لوله های مذکور مشعل ها که محل سوخت اجاق است قرار داند و در مجاورت ان ها ترموکوپل و جرقه زن قرار دارد.

چگونگی کار اجاق گاز

با توجه به تجربه ی متخصصان در تعمیرگاه لوازم خانگی، در اجاق گاز های فردار محفظه فر توسط یک یا دو مشعل حرارت داده می شود این مشعل توسط دو ترموستات و یک پیلوت با شعله خیلی کوچک کنترل می شود هنگامی که فر یا تنور خاموش است شعله کوچک پیلوت روشن است و چنانچه دکمه کنترل را چرخانیده و روشن کنیم این دکمه شیری را باز می کند و جریان گاز را به پیلوت افزایش می دهد با زیاد شدن شعله پیلوت بخار داخل لوله مربوطه به ترموستات منبسط می شود در اثر منبسط شدن بخار داخل لوله ترموستات شیر مشعل باز می شود و اجازه می دهد که گاز به فر برسد، با خروج گاز از مشعل فر شعله پیلوت ان را روشن می کند.

 

هنگامی که درجه حرارت فر به حد تنظیم شده رسید ترموستات اصلی فر به کار می افتد یعنی بخار داخل لوله مربوط به ترموستات اصلی منبسط می شود و شیری را بکار می اندازد و جریان گاز را به مشعل فر کم می کند. با پایین امدن حرارت در فر بخار لوله ترموستات منقبض شده و توسط شیر عبور گاز مقدار گاز ورودی را زیاد می کند و شعله فر بیشتر می شود بدین ترتیب حرارت داخل فر با کم و زیاد شدن شعله مشعل ان توسط ترموستات در حد تنظیم شده ای ثابت نگهداشته می شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *