سرخ کن برقی

سرخ کن برقی

سرخ کن برقی نیز یکی از دستگاه های حرارتی برقی می باشد که برای سرخ کردن انواع مواد غذایی استفاده می شود. سرخ کن ها دارای یک مخزن روغن می باشند که مواد غذایی را توسط یک سبد مخصوص، داخل روغن داغ قرار می دهند تا سرخ شود. سرخ کن ها دارای مدلهای متنوع می باشند که اساس کار همه آنها یکی می باشد. البته یک تقسیم بندی از نظر سایز و ظرفیت نیز دارند که بر حسب نیاز و تعداد خانواده انتخاب می شود. نوعی سرخ کن جدید هم تولید شده است که مواد غذایی را بدون روغن یا با مقدار بسیار کمی از روغن سرخ می کند که به سرخ کن بدون روغن معروف می باشد.

سرخ کن بر اثر عملکرد بر سه نوع است :

  • سرخ کن معمولی ( ترموستات بیمتالی)
  • سرخ کن با کنترل الکترونیکی
  • سرخ کن بدون روغن

در اینجا ابتدا اجزای سرخ کن به طور کلی توضیح می دهیم و سپس به انواع سرخ کن می پردازیم.

سرخ کن برقی

اجزای سرخ کن :

اجزای کامل یک سرخ کن عبارتند :

بدنه : بدنه سرخ کن ها بیشتر از جنس پلاستیک می باشد که عایق خوبی در برابر برق می باشد.

سبد مواد غذایی : سرخ کن ها دارای یک سبد فلزی می باشند که از میله های استیل ساخته می شود و کارکردی شبیه آسانسور دارد. به این صورت که ابتدا مواد غذایی ریخته شده در سبد بالا تر از سطح روغن قرار می گیرد تا روغن به اندازه کافی داغ شود و سپس با آزاد کردن ضامن آسانسور، سب پایین آمده و داخل روغن قرار می گیرد. بعد از اینکه مواد غذایی جدا شهده ئ داخل مخزن ریخته شود.

مخزن روغن : مخزن روغن از جنس کروم و با روکش تفلون می باشد در برخی از سرخ کن ها المنت را زیر مخزن به صورت پرس شده نصب می کردند، ولی چون این حالت مشکل نظافت و شست وشو داشت و بیشتر مصرف کننده ها در اثر شستشو و قرار دادن المنت با پایه های خیس داخل دستگاه و روشن کردن آن باعث قطع المنت شدند از این رو در مد های بعدی المنت را در مخزن جدا نموده و داخل بدنه جا سازی نمودند و از آن پس مخزن ها بدون المنت ساخته می شوند. برخی از مخزن ها را با روکش سرامیکی می سازند تا علاوه بر ضد خش بودن شستشوی آن نیز راحت تر می باشد.

المنت : همان طور که در قسمت قبل ذکر گردید در برخی از سرخ کن ها المنت زیر مخزن نصب می شود و پایه های المنت مانند یک دو شاخه درون پریزی که در داخل بدنه قرار دارد متصل می شود ولی در بیشتر سرخ کن ها المنت داخل بدنه نصب می گردد و مخزن روی المنت قرار داده می شود.

تایمر و مدار الکترونیکی : بسیاری از سرخ کن های تولید جدید دراری یک مدار الکترونیکی می باشند که زمان و دمی دستگاه توسط آن تنظیم و کنترل می شود البته قابل ذکر است که در برخی از مدل ها فقط زمان توسط مدار الکترونیکی تنظیم و کنترل می شود و دما نیز به وسیله ترموستات بیمتالی کنترل می گردد.

ترموستات :ترموستات مورد استفاده در این دستگاه از نوع بیمتالی است و در مدلهای ساده، کار کرد دستگاه توسط ترموستات تنظیم می شود.

لامپ خبر : در سرخ کن ها نیز در دو لامپ خبر استفاده می شود که یکی موازی با المنت و دیگری موازی با ترموستات نصب می شود.

سرخ کن با ترموستات بیمتالی : سرخ کن های معمولی از اجزاء و مدار ساده ای تشکیل می یابند. به این صورت که یک المنت و ترموستات به صورت سری با هم نصب می شودند. ترموستات نیز دارای ولوم و سر ولوم می باشد که برای تنظیم حرارت و کار کرد دستگاه از آن استفاده می شود.

سرخ کن با کنترل الکترونیکی : برخی از سرخ کن ها دارای یک مدار الکترونیکی برای تنظیم و کنترل زمان و دما می باشند. که این دسته از سرخ کن ها خود به دو گروه زیر می باشند :

الف – سرخ کن با ترموستات بیمتالی و تایمر الکترونیکی : کنترل دما در این سرخ کن ها مانند نوع قبل توسط ترموستات بیمتالی انجام میگیرد ومدار الکترونیکی که دارای یک صفحه نمایش نیز می باشد فقط کنترل زمان را به عهده دارد، کار کرد دستگاه به این صورت است که بعد از تنظیم دما توسط ترموستات ، مدت زمان پخت نیز توسط پانل کنترل و صفحه نمایش تنظیم می گردد حال دستگاه روشن شده و پس از طی زمان تنظیم شده به طور خودکار خاموش می شود.

سرخ کردن بدون روغن : این دستگاه به واسطه گردش هوای داغ درون مخزن، مواد غذایی را می پزد. این دستگاه برای گرم شدن نیاز به زمان ندارد، بنابر این آماده کردن یک سبد سیب زمینی سرخ کرده تنها 12 دقیقه زمان می برد. به علاوه چون از هوای داغ به جای روغن برای سرخ کردن غذا استفاده می شود، بخار کمتری در حین آشپزی ایجاد می شود و به وسیله یک فیلتر هوا، بوی غذا گرفته شده تا در این روش نسبت به روش سنتی بوی کمتری در آشپزخانه پخش شود. از دیگر ویژگی های این دستگاه، قابلیت شستشوی راحت آن بعد از هر آشپزی، به دلیل راحتی از جدا کردن قطعات و سطوح نچسب آنها است.

عیوب رایج در سرخ کن

عیب 1- سرخ کن روشن نمی شود

علت 1- دو شاخه یا کابل رابط معیوب است : توسط مولتی متر دو شاخه و کبا را آزمایش نمایید.

علت 2- ترموستات معیوب است : ممکن است در اثر فرسودگی پلاتین های ترموستات با یکدیگر ارتباط الکتریکی پیدا نکنند و جریانی در مدار برقرار نشود. جهت رفع عیب باید ترموستات تعویض گردد.

علت 3- اگر سرخ کن دارای پانل الکترونیکی است، برد تغذیه معیوب شده است : قطع شدن فیوز، سوختن مقاومت کاهنده ولتاژ و سوختن ترانزیستور یا رله از جمله مواردی هستند که در صورت معیوب بودن آن دستگاه نمی توان روشن شود.

عیب 2- روغن و مواد غذایی در سرخ کن می سوزد.

علت- پلاتین های ترموستات به همدیگر جوش خورده اند : مانند سایر دستگاه های حرارتی دیگر جوش خوردن پلاتین های ترموستات در این دستگاه نیز باعث افزایش بیش از حد حرارت و در نتیجه سوختن مواد غذایی می شود که باید تعویض گردد.

عیب 3- لامپ خبر روشن می شود ولی دستگاه هیچ حرارتی تولید نمی کند.

جدول عیب یابی در سرخ کن:

ردیف

عیب

علت

1

سرخ کن روشن نمی شود

1-     پریز برق ندارد

2-     دو شاخه یا سیم رابط معیوب است

3-     مدار تایمر معیوب می باشد

4-     پل دیوید مدارالکترونیکی معیوب است

5-     مقاومت و خازن کاهنده ولتاژ معیوب است

2

صفحه نمایش و زمان سنج کار کرد صحیحی دارند ولی المنت هیچ حرارتی نداشته و روغن گرم نمی شود

1-     المنت قطع شده است

2-     رله مغناطیسی معیوب است

3-     ترانزیستور کنترل رله معیوب است

4-     برنامه ریز پردازنده ( آی سی ) مختل شده است

5-     مسیر ارسال فرمان از مدار کنترل به ترانزیستور قطع است

6-     ترموستات قطع شده است

7-     فیوز حرارتی قطع شده است

3

با روشن کردن دستگاه، فیوز برق منزل را قطع می کند

1-     سیمهای نول و فاز اتصال کوتاه دارند

2-     یکی از قطعات الکتریکی اتصال کوتاه دارد

4

دستگاه به طور خود کار خاموش نمی شود و مواد غذایی می سوزد

1-     تایمر الکترونیکی معیوب می باشد

2-     پلاتین رله جوش خورده است

3-     ترانزیستور کنترل رله یکسره شده است

5

در سرخ کن با ترموستات بیمتالی با اینکه روغن داغ شده است ولی رنگ لامپ خبر عوض نمی شود

پلاتین ترموستات جوش خورده است

6

با فشار میکرو سوئیج هیچ تغییری در صفحه نمایش مشاهده نمی شود

1-     میکروسوییچ معیوب است

2-     لحیم پایه میکروسوییچ از مدار جدا شده است

جهت انجام هر گونه تعمیرات سرخ کن برق با شماره تلفن های تعمیرات لوازم خانگی پارسیان  02122377288  و 02188686994 تماس حاصل فرمایید

امتیاز به این پست post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *