, ,

ساختمان و اجزاء تشکیل دهنده در تعمیرات ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

ساختمان و اجزاء تشکیل دهنده در تعمیرات ماشین لباسشویی

ساختمان و اجزاء تشکیل دهنده در تعمیرات ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک:

در تعمیرات ماشین لباسشویی ، لباسشویی هاي اتوماتیک در مدل هاي متفاوت طراحی می شوند که از آنجمله می توان به Yoke ماشین تمام اتوماتیک که مخزن آن روي محور افقی سوار است و به آن مدل یوغی ( Yoke type ) گفته می شود و همچنین ماشینی که مخزن آن روي محور عمودي قرار گرفته و به آن نوع چرخان عمودي ( Rotary type ) گفته می شود اشاره کرد. با این حال لباسشویی هاي اتوماتیک داراي اجزا، الکتریکی مکانیکی تقریبا” مشابه و به شرح زیر می باشند:

الف – اجزاء الکتریکی در تعمیرات ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک:

دو شاخه-وظیفه دو شاخه انتقال انرژي الکتریکی از پریز به کابل رابط ماشین و در نهایت ، سایر قسمت هاي الکتریکی ماشین است. که در بحث تعمیرات ماشین لباسشویی در هنگام تعویض دو شاخه به جریان نامی دو شاخه جدید توجه نمایید. معمولا” دو شاخه هایی که جریانشان کمتر از 16 آمپر است جهت استفاده در ماشین لباسشویی مناسب نیستند.
کابل رابط از آنجا که جریان مصرفی ماشین بالاست، توصیه می شود در تعمیرات ماشین لباسشویی کابل 2.5*2 و یا حداقل 1.5*2 مورد استفاده قرار گیرد.
ترمینال – ترمینال به منظور ایجاد اتصالاتی مطمئن و هم چنین عایق بودن این اتصالات از بدنه مورد استفاده قرار می گیرد در تعمیرات ماشین لباسشویی معمولا” از ترمینال هاي پلاستیکی و یا کائوچویی استفاده می کنند. محل قرار گیري ترمینال ، قسمتی از بدنه ماشین است که با پیچ و مهره در جاي خود مستقر می شود.

-4 کلید قطع و وصل- معمولا” کلید به صورت متداول در سایر تعمیرگاه لوازم خانگی و تعمیرات لوازم خانگی ،در تعمیرات ماشین لباسشویی بکار نرفته بلکه کلید قسمتی از تایمر است. یعنی با کشیدن محور تایمر بطرف بیرون کنتاکت یا کنتاکت هاي کلید بسته شده و با حرکت ولوم بطرف داخل، مدار الکتریکی ماشین قطع می شود. کلید هاي بکار رفته در تعمیرات ماشین لباسشویی دو کنتاکت و یا چهار کنتاکت هستند. در نوع دو کنتاکت ، نول مستقیما” به همه مصرف کننده هاي مدار رسیده و فاز پس از کلید وارد مدار می شود بنابراین دو کنتاکت کلید، یکی فاز ورودي و دیگري فاز خروجی است.در نوع چهار کنتاکت هم فاز و هم نول وارد کلید شده و با حرکت محور تایمر بطرف بیرون ، کلید بسته شده و فاز و نول وارد مدار لباسشویی می شوند.

جهت تست کلید کافیست از روي نقشه ماشین کنتاکت هاي مربوطه به کلید را شناسایی نموده سپس با اهم متر آن را تست نمایید. به این صورت که ابتدا سیم هاي متصله به کلید را باز نموده، سپس دو پایه ورودي و خروجی کلید را به اهم متر وصل کنید. با حرکت محور تایمر به طرف بیرون باید عقربه منحرف شده و تقریبا” عدد صفر را نشان دهد.
در تعمیرات ماشین لباسشویی اگر عقربه منحرف شود اما به صفر نرسد، کنتاکت هاي کلید کثیف هستند. راحت ترین روش جهت اصلاح این عیب استفاده از اسپري کنتاکت شور است. و اگر عقربه منحرف نشود ، لازمست صفحه کلید هاي تایمر از دو طرف آن باز شود و عیب بر طرف گردد. در کلید هاي چهار کنتاکت آزمایش با اهم متر در مورد هر چهار کنتاکت انجام شود ( دو به دو ) .
لامپ خبر- جهت اطلاع مصرف کننده از ورود برق به ماشین از چراغ خبر که یک لامپ 220 ولتی است استفاده می شود.

پارسیان

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *