آسیاب برقی

آسیاب برقی

لوازم خانگی برقی – گردنده دارای یک الکتروموتور هستند این الکتروموتور باعث چرخش یک قطعه خواص می گردد که این اساس پیدایش انواع لوازم گردنده است . اولین و ساده ترین نوع لوازم خانگی برقی- گردنده، آسیاب برقی است که مورد برسی قرار می گیرد. آسیاب های برقی که به مولینکس 3-2-1- نیز معروف هستند جهت خورد کردن گوشت ، سیب زمینی، پیاز، مغز گردو، برنج، ادویه و اجسام غیر سخت بکار می روند. آسیاب های موجود در بازار فرانسوی ایتالیایی، آلمانی و تایوانی هستند. ساختمان و اساس کار تمامی آسیاب ها با اندکی تفاوت مثل هم می باشد. در آسیاب های برقی از موتور یونیور سال برای به چرخش در آوردن تیغ جهت خرد کردن مواد داخل کاسه مخصوص استفاده شده است. همان طور که در بحث موتورها ذکر گردید یونیور سال دارای سرعت زیادی می باشد ولی در مقابل آن قدرت کمتری دارد، در آسیاب برقی نیز نسبت به دستگاههای دیگر نیز مانند آبمیوه گیری و مخلوط کن به قدرت بیشتری برای خر کردن مواد داخل کاسه نیاز می باشد، پس معلوم است که موتور این دستگاه بیشتر زیر فشار خواهد بود و اگر هنگام استفاده از آسیاب استراحت کافی به موتور داده نشود عمر مفید آن کاهش چشمگیری داشته و حتی ممکن است افزایش زیاد حرارت موتور باعث از بین رفتن عایق ها و سوختن آن شود.

برای این منظور تاکید می شود که به ازای سه ثانیه کار کرد موتور سه ثانیه استراحت داشته باشد و به همین خاطر آسیاب را 1،2،3 نامیده اند. برخی از آسیاب ها با فشار درب و برخی توسط یک پدال پلاستیکی و یا یک میکروسوییچ روشن و با رها کردن آن خاموش می شوند.

1-   موتور الکتریکی :

همچنان که ذکر گردید موتور آسیاب ها از نوع یونیورسال می باشد برای اینکه عمل ترمز مغناطیسی در آسیاب برقی انجام گیرد، سر و ته بالشتکها توسط میکروسوییچ ها به برق اصلی زغلها وصل می شوند. در سیم کشی قطعات موتور نهمایت دقت را داشته باشید، زیرا حتی اگر یک سیم اشتباه بسته شود کار کرد موتور مختل می شود. بیشتر مواقع با اینکه سیم بندی درست به نظر می رسد ولی به دلیل اینه قطب بندی رعایت نمی شود موتور صدای هوم داده و هیچ حرکتی نمی کند که باعث سر درگمی برخی از تعمیر کاران می شود ممکن است این سوال برای شما پیش آید که آیا روشن و خاموش شدن مداوم باعث سوختن موتور نمی شود؟ پاسخ این سوال این است که اگر با خاموش شدن دستگاه پسماند مغناطیسی از بین برود روشن کردن سریع موتور ایرادی نخواهد داشت. در آسیاب برقی تدبیری به کار برده شده است که علاوه از بین بدن پسماند ، عمل ترمز مغناطیسی نیز انجام می گیرد. به این صورت که بعد از سه ثانیه می خواهیم درب یا پدال آسیاب را رها کنیم موتور به واسطه ترمز مغناطیسی سریع از حرکت می ایستد و ما می توانیم دوباره دستگاه را روشن نماییم.

تیغ خرد کن : تیغ آسیاب ها مانن یک چاقوی آشپزخانه تیز و برنده می باشند و جوانب و احتیاط در کار برد آنها باید رعایت گردد. برای اینکه نفوذ مواد غذایی به زیر تیغ، آن را به طرف بالا بلند نکند و باعث برخورد قسمت فوقانی تیغ با درب نشودتیغ از کوپلینگ جدا نخواهد شد.

لاستیک لرزه گیر : در آسیاب برقی موتور توسط ترمز مغناطیسی از حرکت می ایستد، هنگام ترمز موتور تکان شدیدی داشته و ضربه ای به بدنه وارد می کند که ممکن است محل بسته شدن پیچ موتور به بدنه را بشکند، به همین دلیل موتور فقط توسط لاستیک لرزه گیر بین بدنه های آسیاب قرار می گیرد.

آسیاب برقی

مدار الکتریکی :

مدار الکتریکی آسیاب های برقی کلا به سه نوع تقسیم بندی می شود که به تشریح آن می پردازیم

عیوب رایج در آسیاب

عیب 1- دستگاه روشن نمی شود

علت 1- میکرو سوییچ معیوب است : با توجه به نوع مولینکس ، به وسیله اهم متر ارتباط کنتاکت ها را در هر حالت ( ابتدا قطع و سپس حالت وصل ) مورد برسی قرار دهید لازم است ذکر شود بهنگام تست کلید می بایست سیم های رابط از جدا گردند. می توانید در صورت لزوم، به آرامی کلید ها را باز نموده و کنتاکت ها را بوسیله کنتاکت شور و یا سمباده نرم تمیز نمایید.

عیب 2- مواد غذایی به طور مطلوب خرد نمی شوند.

علت 1- تیغ کند شده است :کند شدن تیغ باعث می شود که مواد غذایی به طور مطلوب خرد نشوند قابل ذکر است که خرد کردن سبزیجات و پیاز باعث می شوند تیغ زود کند شود.

علت 2- ارتفاع تیغ از کف کاسه زیاد است : ممکن است بعد از سرویس موتور یا تعویض کوپلینگ، مونتاژ آنها صحیح انجام نگرفته و باعث شود تیغ کمی بالاتر از حد معمول قرار گیرد و این عیب بروز کند.

عیب 3- موتور می چرخد اما تیغ حرکت نمی کند.

علت – هرز گرد شدن داخل کوپلینگ : تیغ را از کوپلینگ جدا نموده و با دست کوپلینگ را به طرف بالا می کشیم. در این گونه موارد کوپلینگ هرزه شده با تیغ خارج می شود کوپلین نو را با ضربات آرام وارد محور می نماییم. برای آنکه ضربات، زائده روی کوپلینگ که محله در گیر شدنش با ضامن تیغ است را خراب نکند بهتر است که مهره ای فلزی برابر ارتفاع زائده را به شکلی قرار دهیم که زائده درون مهره باشد سپس به سطح مهره ضربات را وارد سازیم . کوپلینگ به آرامی در جای خود سوار می شود همچنین اگر کوپلینگ را در چند دقیقه در آب جوش قرار دهید کار آسانتر می شود.

عیب 4- موتور کار می کند اما به هنگام قطع کلید ها آرمیچر بلا فاصله نمی ایستد.

علت – جدا شدن سیم رابط به ترمز از محل خود : اگر سیم مر بوط به ترمز که همواره از پایه مخصوص ترمز در مولینکس ( کلید پنج پایه ) به زغال طرف دوم موتور وصل است از جای خود خارج و یا در طول این سیم قطع شدگی بوجود آید باید سیم را تعویض نمایید تا ترمز مغناطیسی به حالت صحیح خود باز گردد.

سرویس نگهداری : برای نگهداری و حفاظت از دستگاه باید نکات زیر را رعیت نمایید :

1-    از این دستگاه برای خرد کردن مواد آبدار مانند گوجه فرنگی استفاده نکنید.

2-    هنگام استفاده از دستگاه زمان 3 ثانیه کار کرد و استراحت را رعایت نمایید و هیچ وقت دستگاه را در مدت زمان طولانی روشن نگه ندارید.

3-    هنگام نظافت دستگاه، قسمت الکتریکی آنرا با آب نشویید.

4-    به یاد داشته باشید خرد کردن سبزیجات باعث کند شدن تیغ می شود.

ردیف

عیب

علت

1

آسیاب روشن نمی شود

5-    دو شاخه یا سیم رابط و میکرو سوییچ ها را کنترل نمایید

6-    زغال تمام شده یا درون جا زغالی گیر کرده است

7-    فنر پشت زغال معیوب است

8-    یکی از بالشتک ها قطع می باشد

9-    آرمیچر به طور کامل سوخته است

2

زیر زغال ها ی موتور جرقه شدیدی دیده می شود

10  – کثیفی بش از حد کلکتور

10-           ضعیف شدن فنر پشت زغال ها

11-           خرابی و کوتاهی زغال ها

12-           قطع شدن یک یا چند کالف آرمیچر از لاملها

13-           اشتبا بودن جهت چرخش آرمیچر

14-           اتصال حلقه یا کلاف در آرمیچر یا بالشتک

15-           نیم سوز بودن آرمیچر یا بالشتک

16-           خراب ی یاتاقان ها

17-           اتصال بدنه آرمیچر یا بالشتک

3

از موتور صدای هوم به گو ش می رسد ولی حرکت نمی کند

1-    یاتاقان های موتور گریپاژ شده است

2-    سیم بندی های بالشتکها اشتباه انجام گرفته است

3-    نیم سوز بودن آرمیچر یا بالشتک

4

بعد از چند لحظه روشن شدن، موتور سریع داغ شده و بوی سوخت به مشام می رسد

وجود جرقه های شدید زیر زغال ها

5

مواد غذایی به طور مطلوب خرد نمی شوند

1-    تیغ کند شده است

2-    ارتفاع تیغ از کف کاسه زیاد است

6

بعد از اینکه درب یا پدال رها می شود، ترمز مغناطیسی عمل نکرده و موتور به صورت هرز گرد می ایستد.

1-سیم مخصوص ترمز مغناطیسی قطع شده است

2-میکرو سوییچ معیوب است

7

قسمت فوقانی ودکمه تیغ ساییده می شود

1-    به علت ارتفاع زیاد گوپلینگ، تیغ با درب تماس دارد و هنگام چرخش ساییده میشود

2-    در اثر خرابی ضامن تیغ و یا کوپلینگ، تیغ از جای خود بالاتر آمده و با درب برخورد می کند

8

صدای کار کرد موتور به گوش می رسد ولی تیغ هیچ حرکتی ندارد

داخل کوپلینگ هرز گرد شده است و باید تعویض شود

 

3.7/5 - (3 امتیاز)
3 پاسخ
 1. Shahram
  Shahram گفته:

  سلام ممنون بابت این مطالب آموزنده ،بسیار عالیه من یه سوال فنی داشتم ولیایت شماره واتساب که برای کارشناس تعمیرات هستش اصلا وجود ندارد ،یعنی امکان تماس نیستش

  پاسخ
  • Admin
   Admin گفته:

   سلام دوست عزیز ،منظور شما رو دقیقا متوجه نشدیم، شماره های تماس
   اطلاعات تماس
   021-22377288
   021-88686994
   در سایت و صفحه ارتباط با ما درج شده است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *